Norfors, bestyrelsen
Byrådsmedlem:
Benedikte Kiær (C) – født medlem
Stedfortræder (byrådsmedlem):
Jens Bertram (C)
Udpeget på Byrådets konstituerende møde den 6. december 2021.
Plejehjem, bofællesskaber
Afdelingsbestyrelsen Vinkeldamsvej*
Almen boligforening, der hører til Boligselskabet af 1961 i Tikøb
Medlemmer:
Hans Kjærgaard (Ø)
Malthe Jacobsen (Ø), suppleant
Byrådsmedlem – afløst Allan Berg Mortensen pr. 1. januar 2023.
Trine Mette Franck
Center for Økonomi og Ejendomme
Louise Manstrup, suppleant
forstander for SPUC
Øvrige medlemmer:
1 medlem og suppleant blandt de pårørende
1 medlem og suppleant fra boligorganisationen
1 medlem og suppleant blandt beboerne
Ejerforeningen Anna Anchers Vej*
Medlemmer:
Trine Mette Franck
Center for Økonomi og Ejendomme
Louise Manstrup, suppleant
forstander for SPUC
Øvrige medlemmer:
2 repræsentanter fra Ejerforeningen, udpeget af Mødre- og Børnehjælpen
Den selvejende institution Birkebo
Byrådsmedlem:
Marlene Harpsøe (Æ)
Den selvejende institution i Hornbæk (Hornbækhave)
Byrådsmedlem:
Jens Bertram (C)
Medlem:
Annette Steglich-Petersen (B)
Den selvejende institution Poppelhaven
Medlemmer:
Jørgen E. Hansen (A)
Flemming Christensen (C)
Gyldenholm og Anchersholm, fællesbestyrelsen for de selvejende institutioner*
Byrådsmedlemmer:
Malthe Jacobsen (Ø), afløst Allan Berg Mortensen pr. 1. januar 2023
Bente Borg Donkin (F), suppleant
Øvrige medlemmer:
Repræsentant fra Gyldenholm, Pårørenderådet
Repræsentant fra Anchersholm, pårørende
Beboerrepræsentant
2 repræsentanter fra Mødre- og Børnehjælpen samt 1 suppleant
Anbefalet af fagudvalgene på møder januar 2022 med efterfølgende godkendelse i Byrådet den 31. januar 2022 (med mindre andet er anført).
*Anbefalet af Social- og Beskæftigelsesudvalget på møde den 9. februar med efterfølgende godkendelse i Byrådet den 28. februar 2022.
Selvejende dagtilbud, kommunale repræsentanter
Børnehaven Stokrosen, Espergærde
Repræsentant:
Henrik Frandsen (A)
Børnehuset Hallandsgården, Ålsgårde
Repræsentant:
Denise Rostgaard (D)
Børnehuset Hellebæk
Repræsentant:
*Helena Sanders (V)
Børnehuset Skovparken, Espergærde
Repræsentant:
Per Tærsbøl (C)
Børnehuset Stjernedrys, Helsingør
Repræsentant:
Carsten Lind Olsen (A)
Børnehuset Søbæk, Espergærde
Repræsentant:
Rune Oliver Christensen (O)
Helsingør Børneasyl
Repræsentant:
Bertel Johansen (F)
Udpeget på Børne- og Uddannelsesudvalgets møde den 17. januar 2022.
* Udpeget på Børne- og Uddannelsesudvalgets møde den 12. september 2022.
Skolebestyrelser
Espergærde Skole
Byrådsmedlem:
Harun Avdal (A)
Hellebækskolen
Byrådsmedlem:
Janus Kyhl (C)
Helsingør Skole
Byrådsmedlem:
Silas Drejer (A)
Hornbæk Skole
Byrådsmedlem:
Christian Holm Donatzky (B)
Snekkersten Skole
Byrådsmedlem:
Ulla Kokfelt (UP)
Tikøb Skole
Byrådsmedlem:
Knud Vinther Hansen (C)
Udpeget på Byrådets konstituerende møde den 6. december 2021.
U/NORD
1. maj 2022-30. april 2026:
Vicky Holst Rasmussen, Borgmester i Egedal Kommune, er udpeget til bestyrelsen.
Der udpeges 1 medlem i forening blandt kommunalbestyrelserne i Allerød, Egedal, Fredensborg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Hillerød, Hørsholm, Lyngby-Taarbæk og Rudersdal.
Det udpegede medlem skal være borgmester eller som minimum et kommunalbestyrelsesmedlem.
Kommunal- og regionalvalg
|
For kommunal- og regionalvalg er det borgmesteren (født formand) og 6 af Økonomi- og Erhvervsudvalgets medlemmer, som udgør valgbestyrelsen.
|
Byrådsmedlemmer:
|
Suppleanter (byrådsmedlemmer):
|
Benedikte Kiær (C) - formand Thomas Horn (A) – næstformand Christian Holm Donatzky (B) Ulla Kokfelt (D) Bente Borg Donkin (F)
Marlene Harpsøe (Æ) Mette Lene Jensen (V)
|
Jens Bertram (C) Peter Poulsen (A) Knud Mogensen (B) Gert Dyekjær (C) Malthe Jacobsen (Ø) - afløst Allan Berg Mortensen pr. 1. januar 2023 Michael Mathiesen (C) Thomas Kok (UP)
|
For folketingsvalg, folkeafstemninger mv. er det borgmesteren (født formand) og 4 af Økonomi- og Erhvervsudvalgets medlemmer, der udgør valgbestyrelsen.
|
|
Folketingsvalg, folkeafstemninger mv.
|
|
Byrådsmedlemmer:
|
Suppleanter (byrådsmedlemmer):
|
Benedikte Kiær (C) – formand Thomas Horn (A) - næstformand Jens Bertram (C) Mette Lene Jensen (V) Malthe Jacobsen (Ø) - afløst Allan Berg Mortensen pr. 1. januar 2023
|
Michael Lagoni (C) Peter Poulsen (A) Gert Dyekjær (C) Thomas Kok (UP) Jørgen Bodilsen (Ø)
|
Medlemmer og suppleanter til valgbestyrelserne er udpeget på Byrådets konstituerende møde den 6. december 2021.
Næstformænd er udpeget på Byrådets møde den 28. marts 2022.
|